Fan Balansı

Fan balansı alma dengesizlik arızası olan fan ile çalışan makinelerde arızayı gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Isı sanayi, havalandırma sistemleri, kuyumculuk sektöründe kullanılan makineler, tekstil sanayi, madencilik sektörü, plastik enjeksiyon sektörü, rezistans makineleri, ekmek fırını, imalat sanayi, gıda ürünleri kurutma hatları gibi birçok sektörde kullanılan makinelerde fan aksamı bulunmaktadır. Bu nedenle neredeyse aklınıza gelecek her sektörde kullanılan fanlar bazen balanssızlık arızaları verebilmektedir. Bu gibi durumlar için firmamız fan balansı makinası yardımıyla bu tür arızaların giderilmesi için hizmet vermektedir.
Makinelerde görülen balanssızlık problemi makinenin dönen aksamlarının dönme ekseni ile ağırlık merkezinin çakışmamasından kaynaklanmaktadır. Çakışmama sebebiyle dengesi bozulan makinede titreşim hareketleri meydana gelmekte bu titreşim hareketleri çok şiddetli olduğunda makinenin arızalanmasına sebep olmaktadır. Balanssızlığın probleminin başlıca üç türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Moment balanssızlığı
  • Statik balanssızlık
  • Dinamik balanssızlık

Pek çok makine fan sistemiyle çalışmakta bu durumda da fanlarda meydana gelen balanssızlıklar arızaya sebebiyet vermektedir. Firmamız üstün hizmet anlayışıyla makinelerinizde meydana gelen bu tür arızaların giderilmesi için eğitimli personellerle çalışmaktadır.

Fan Balansı Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fan balansı alma işlemi dengesizlik arızası nedeniyle yapılan bir işlemdir. Bu işlem yapılan titreşim analizleri ve faz ölçümleri neticelerine göre tespit edilen balanssızlık türü ve miktarı ile fan balansı ölçüm işlemlerinin akabinde fan balansı alma makineleri kullanılarak yapılmaktadır. Yapılan titreşim analizleri makinedeki titreşimin bir cihaz yardımıyla elektrik sinyallerine dönüştürülerek bilgisayara aktarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Böylece titreşim analizi ve faz ölçümleri ile elde edilen veriler ışığında makinenin dengelenme işlemi gerçekleştirilir. Firmamız balans alma konusunda oldukça modern yöntemler kullanmakta ve işlemlerinizi hassas ve hatasız bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Yerinde Fan Balansı Nedir?

Yerinde fan balansı balanssızlık sorunu olan makinelerin yerinde balans alma yöntemiyle sorunlarının giderilmesi işlemidir. Yerinde balans alma işlemi nakliye ve de-montaj, montaj işlemleri gerektirmediğinden balans arızası giderme işlemlerinin maliyetini düşürmektedir. Bunun yanı sıra balans alma işlemi yerinde çok basit bir şekilde hızlıca gerçekleştirildiği için makinede görülen balanssızlık arızası sebebiyle üretim aksamadan devam edebilmektedir. Bu işlem esnasında de-montaj ve montaj işlemine gerek olmadığı için bu işlemlerin gerçekleşmesi için gereken iş gücüne ihtiyaç duyulmamaktadır.
Makinelerin sökülüp taşınması ayrıca makinelerde başka hasarlar meydana getirebileceğinden bu ihtimal de ortadan kalkmış olmaktadır. Makinenin denge ayarı yapıldıktan sonra tekrar taşınıp kurulması esnasında dengenin yeniden bozulması veya taşınma esnasında yeni bir arızanın meydana gelmesi olasılığı da bulunmamaktadır. Böylece balans alma işlemi daha hassas bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
Yerinde fan balansı basit bir titreşim ölçüm aleti, bir takometre ve bir bilgisayar programı ilave edilmiş dengeleme cihazı ile kolayca yapılabilmektedir.
Firmamız yerinde fan balansı işlemlerini bu konuda eğitim almış personeller vasıtasıyla teknolojik gelişmelere göre dizayn edilmiş dengeleme cihazları kullanarak yerine getirmektedir. Böylece yerinde balans alma yönteminin sağladığı tüm faydalardan yaralanabileceksiniz.

Pervane Balansı Nasıl Yapılır?

Pervane balansı nasıl yapılır? Pervanelerde kullanım öncesi balans pervanenin ve motorun performansını arttıran önemli bir faktördür. Bu sebeple pervane balansı dikkatli bir şekilde ve mutlaka yapılmalıdır. Pervane balansı yapılmadığı zaman pervanedeki titreşimler zaman içinde artacak ve motorun verimini de düşürecektir. Görülen balanssızlık problemi daha sonraları şiddetini arttırınca başka arızaların da meydana gelmesine sebep olabilir. Pervaneler uçaklarda kullanılan kanatlar, gemi pervaneleri veya evlerde soğutma, havalandırma amaçlı kullanılan pervaneler gibi değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Pervanelerde kullanılan balans yöntemleri mıknatıslı balanslama aleti, sprey vernik kullanımı gibi yöntemler olabilir. Uçaklarda statik balans için kullanılan yöntemler pal kenarı ve asma metodu olabilir.

Makinelerinizin Yerinde Balans ve Vibrasyonu İçin;

+90(542) 311 10 22